Nielsen-Massey Pure Lemon Extract — 60ml

As of 2 Oct 2026, Nielsen-Massey Pure Lemon Extract 60ml is cheapest at Sainsbury's at £4.00 (£66.67/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £4.00 at Sainsbury's (2 Oct); highest: £4.00 — currently £4.00 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£4.00
Average
£4.00
Highest
£4.00
Lowest ever
£4.00 · Oct '26
Highest ever
£4.00 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Nielsen-Massey Pure Lemon Extract

    Nielsen-Massey Pure Lemon ExtractCheapest

    60ml

    £66.67/1L£4.00Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Nielsen-Massey Pure Lemon Extract

    Nielsen-Massey Pure Lemon ExtractCheapest

    60ml

    £66.67/1L£4.00Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's
  1. 1Product

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Nielsen-Massey Pure Lemon Extract 60ml cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £4.00 (£66.67/1 L).
What is the unit price of Nielsen-Massey Pure Lemon Extract 60ml?
Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £6.67/100ml.
What is the lowest price ever for Nielsen-Massey Pure Lemon Extract 60ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Nielsen-Massey Pure Lemon Extract 60ml is £4.00 at Sainsbury's (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £4.00 at Sainsbury's.