Morrisons Watermelon Fans Standard — 95g
Lowest recorded price: £0.60 at Morrisons (15 Jul); highest: £4.50. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 13 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.65/100g
- Average
- £0.91/100g
- Highest
- £0.65/100g
3% above average
Sainsbury's · 160gNow£0.94/100g
Sainsbury's · 540gLast seen 22 Jul£0.65/100g
Sainsbury's · 300gLast seen 15 Jul£0.83/100g
9 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nature's Pick | 1 each | £1.79 | £1.79/1 eaBest | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 1 each | £2.69 | £2.69/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.40 | £2.40/1 ea | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Sainsbury's | Standard | £3.00 | £3.00/1 ea | In stock | 22 Julout of date · not compared | |
| Tesco | 5 pack | £3.75 | £3.75/1 ea | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 160g | £1.50 | £0.94/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 540g | £3.50 | £0.65/100g | In stock | 22 Julout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 300g | £2.50 | £0.83/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | Standard | £2.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | Standard | £4.50 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | Standard | £2.75 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 95g | £0.60 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 300g | £2.50 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | Standard | £2.75 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
£1.79£1.79/1 eaBest
Nature's Pick · 1 each
£2.69£2.69/1 ea
Nature's Pick · 1 each
£2.40£2.40/1 ea
Sainsbury's · Standard
£3.00£3.00/1 ea
Sainsbury's · Standard
£3.75£3.75/1 ea
Tesco · 5 pack
£1.50£0.94/100g
Sainsbury's · 160g
£3.50£0.65/100g
Sainsbury's · 540g
£2.50£0.83/100g
Sainsbury's · 300g
£2.00
Morrisons · Standard
£4.50
Morrisons · Standard
£2.75
Morrisons · Standard
£0.60
Morrisons · 95g
£2.50
Morrisons · 300g
£2.75
Morrisons · Standard
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
4 brands available
Aldi UK
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

Morrisons95g£0.60Last seen 15 Jul · not compared4 for £2.00
MorrisonsBaby · Standard£2.00Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsWatermelon · 300g£2.50Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsWatermelon · Standard£2.75Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsWhole Watermelon · Standard£2.75Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsGiant · Standard£4.50Last seen 15 Jul · not compared
- 1
- 2

- –

Sainsbury's540g£6.48/1kg£3.50Last seen 22 Jul · not compared
Sainsbury'sWatermelon · 300g£8.33/1kg£2.50Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury'sWatermelon · 160g£9.38/1kg£1.50
Sainsbury'sBaby Watermelon · Standard£2.40/1 ea£2.40Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury'sWatermelon · Standard£3.00/1 ea£3.00Last seen 22 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Morrisons Watermelon Fans Standard 95g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Morrisons Watermelon Fans Standard 95g is £0.60 at Morrisons (15 Jul), since we began tracking in Jul 2026.
