Tilda Easy Cook Long Grain · UK — 500g

As of 30 Sept 2026, Tilda Easy Cook Long Grain · UK 500g is cheapest at Asda at £1.00 (£2.00/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £1.00 at Asda (30 Sept); highest: £1.00 — currently £1.00 at Asda. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.00
Average
£1.00
Highest
£1.00
Lowest ever
£1.00 · Sep '26
Highest ever
£1.00 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

10 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Tilda

    TildaCheapest

    Tilda Easy Cook Long Grain · UK · 500g

    £2.00/1kg£1.00Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Tilda

    TildaCheapest

    Tilda Easy Cook Long Grain · UK · 500g

    £2.00/1kg£1.00Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Tilda

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Tilda Easy Cook Long Grain · UK 500g cheapest?
Asda has the lowest price at £1.00 (£2.00/1 kg).
What is the unit price of Tilda Easy Cook Long Grain · UK 500g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.20/100g.
What is the lowest price ever for Tilda Easy Cook Long Grain · UK 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Tilda Easy Cook Long Grain · UK 500g is £1.00 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is £1.00 at Asda.