Sainsbury's Soured Cream Fresh — 150ml
As of 1 Oct 2026, Sainsbury's Soured Cream Fresh 150ml is cheapest at Sainsbury's at £0.75 (£5.00/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.75 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £1.00 — currently £0.75 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.33/100ml
- Average
- £0.33/100ml
- Highest
- £0.33/100ml
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sainsbury's | 300ml | £1.00 | £0.33/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 150ml | £0.75 | £0.50/100ml | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Sainsbury's Soured Cream Fresh 150ml cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £0.75 (£5.00/1 L).
- What is the unit price of Sainsbury's Soured Cream Fresh 150ml?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.50/100ml.
- What is the lowest price ever for Sainsbury's Soured Cream Fresh 150ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sainsbury's Soured Cream Fresh 150ml is £0.75 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £0.75 at Sainsbury's.

