English Cheesecake Company Lemon Mascarpone — 180g
As of 2 Oct 2026, English Cheesecake Company Lemon Mascarpone 180g is cheapest at Sainsbury's at £2.95 (£16.39/1 kg) in United Kingdom — about 15% below the 2-retailer average of £3.46.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.95 at Sainsbury's (2 Oct); highest: £3.97 — currently £2.95 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £2.95
- Average
- £2.95
- Highest
- £2.95
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| English Cheesecake Company | 180g | £3.97 | £1.99/1 eaBest | In stock | 2 Oct | |
| English Cheesecake Company | 180g | £2.95 | £1.64/100g | In stock | 2 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is English Cheesecake Company Lemon Mascarpone 180g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.95 (£16.39/1 kg).
- How much does English Cheesecake Company Lemon Mascarpone 180g cost?
- Prices range from £2.95 to £3.97 across 2 UK supermarkets. The average price is £3.46.
- What is the unit price of English Cheesecake Company Lemon Mascarpone 180g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £1.64/100g.
- Which supermarkets sell English Cheesecake Company Lemon Mascarpone 180g?
- English Cheesecake Company Lemon Mascarpone 180g is available at Sainsbury's and Asda.
- What is the lowest price ever for English Cheesecake Company Lemon Mascarpone 180g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for English Cheesecake Company Lemon Mascarpone 180g is £2.95 at Sainsbury's (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £2.95 at Sainsbury's.
