Foster's Lager Beer — 4 x 440ml

As of 1 Oct 2026, Foster's Lager Beer 4 x 440ml is cheapest at Sainsbury's at £4.00 (£2.27/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £4.00 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £4.00 — currently £4.00 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£4.00
Average
£4.00
Highest
£4.00
Lowest ever
£4.00 · Oct '26
Highest ever
£4.00 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Foster's

    Foster'sCheapest

    Foster's Lager Beer · 4 x 440ml

    £2.27/1L£4.00Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Foster's

    Foster'sCheapest

    Foster's Lager Beer · 4 x 440ml

    £2.27/1L£4.00Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's
  1. 1Foster's

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Foster's Lager Beer 4 x 440ml cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £4.00 (£2.27/1 L).
What is the unit price of Foster's Lager Beer 4 x 440ml?
Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.23/100ml.
What is the lowest price ever for Foster's Lager Beer 4 x 440ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Foster's Lager Beer 4 x 440ml is £4.00 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £4.00 at Sainsbury's.