Encona Thai Sweet Chilli Sauce — 165ml

As of 2 Oct 2026, Encona Thai Sweet Chilli Sauce 165ml is cheapest at Asda at £1.34 (£8.12/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £1.34 at Asda (2 Oct); highest: £1.34 — currently £1.34 at Asda. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.34
Average
£1.34
Highest
£1.34
Lowest ever
£1.34 · Oct '26
Highest ever
£1.34 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Encona

    EnconaCheapest

    Encona Thai Sweet Chilli Sauce · 165ml

    £8.12/1L£1.34Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Encona

    EnconaCheapest

    Encona Thai Sweet Chilli Sauce · 165ml

    £8.12/1L£1.34Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Encona

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Encona Thai Sweet Chilli Sauce 165ml cheapest?
Asda has the lowest price at £1.34 (£8.12/1 L).
What is the unit price of Encona Thai Sweet Chilli Sauce 165ml?
Priced per 100ml. Asda offers the best value at £0.81/100ml.
What is the lowest price ever for Encona Thai Sweet Chilli Sauce 165ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Encona Thai Sweet Chilli Sauce 165ml is £1.34 at Asda (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £1.34 at Asda.