Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil — 250g
As of 30 Sept 2026, Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 250g is cheapest at Asda at £2.80 (£11.20/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £2.80 at Asda (30 Sept); highest: £7.50 — currently £2.80 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.73/100g
- Average
- £0.82/100g
- Highest
- £1.33/100g
Tesco · 750gNow£0.83/100gLow
Asda · 750gNow£0.93/100g
Sainsbury's · 750gNow£1.00/100g
Asda · 250gNow£1.12/100g
10 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lurpak | 750g | £6.25 | £0.83/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Lurpak | 750g | £6.98 | £0.93/100g | In stock | 30 Sept | |
| Lurpak | 750g | £7.50 | £1.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| Lurpak | 250g | £2.80 | £1.12/100g | In stock | 30 Sept | |
| Lurpak | 750g | £5.00 | — | In stock | 12 Augout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 250g cheapest?
- Asda has the lowest price at £2.80 (£11.20/1 kg).
- What is the unit price of Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 250g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £1.12/100g.
- What is the lowest price ever for Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 250g is £2.80 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.80 at Asda.
