Taj Crushed Ginger — 400g

As of 30 Sept 2026, Taj Crushed Ginger 400g is cheapest at Asda at £0.87 (£2.17/1 kg) in United Kingdom — about 27% below the 2-retailer average of £1.19.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £0.87 at Asda (30 Sept); highest: £1.50 — currently £0.87 at Asda. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£0.87
Average
£1.30
Highest
£1.30
Lowest ever
£0.87 · Sep '26
Highest ever
£1.50 · Jul '26
Trend
Down 33%
33% below average

5 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Taj

    TajCheapest

    Taj Crushed Ginger · 400g

    £2.17/1kg£0.87Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Taj

    TajCheapest

    Taj Crushed Ginger · 400g

    £2.17/1kg£0.87Asda
1 brand available
AsdaMorrisons
  1. 1Taj

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Taj Crushed Ginger 400g cheapest?
Asda has the lowest price at £0.87 (£2.17/1 kg).
How much does Taj Crushed Ginger 400g cost?
Prices range from £0.87 to £1.50 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.19.
What is the unit price of Taj Crushed Ginger 400g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.22/100g.
Which supermarkets sell Taj Crushed Ginger 400g?
Taj Crushed Ginger 400g is available at Asda and Morrisons.
What is the lowest price ever for Taj Crushed Ginger 400g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Taj Crushed Ginger 400g is £0.87 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £0.87 at Asda.