Birds Eye Garden Peas — Standard
As of 30 Sept 2026, Birds Eye Garden Peas Standard is cheapest at Tesco at £3.75 (£3.12/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.50 at Sainsbury's (8 Jul); highest: £6.95 — currently £3.75 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.25/100g
- Average
- £0.40/100g
- Highest
- £1.74/100g
Asda · 1.2kgNow£0.25/100gAll-time low
Tesco · StandardNow£0.31/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.31/100gLow
Asda · StandardNow£0.34/100g
Sainsbury's · 375gNow£0.47/100g
Tesco · StandardLast seen 15 Jul£0.28/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
42 prices recorded · 30 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Birds Eye | 1.2kg | £3.00 | £0.25/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Birds Eye | Standard | £3.75 | £0.31/100g | In stock | 30 Sept | |
| Birds Eye | Standard | £2.50 | £0.31/100g | In stock | 30 Sept | |
| Birds Eye | Standard | £2.74 | £0.34/100g | In stock | 30 Sept | |
| Birds Eye | 375g | £1.75 | £0.47/100g | In stock | 30 Sept | |
| Birds Eye | Standard | £2.25 | £0.28/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Birds Eye | 1.2kg | £4.00 | £0.33/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Birds Eye | 375g | £1.75 | — | In stock | 29 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

Birds EyeBest
Asda1.2kg£2.50/1kg£3.00
TescoStandard£2.81/1kg£2.25Last seen 15 Jul · not compared
TescoGarden · Standard£3.12/1kg£3.75
Sainsbury'sStandard£3.13/1kg£2.50
Sainsbury's1.2kg£3.33/1kg£4.00Last seen 15 Jul · not compared
AsdaStandard£3.43/1kg£2.74
Sainsbury's375g£4.67/1kg£1.75
Morrisons375g£1.75Last seen 29 Jul · not compared4 for £5.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Birds Eye Garden Peas Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £3.75 (£3.12/1 kg).
- What is the unit price of Birds Eye Garden Peas Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.31/100g.
- What is the lowest price ever for Birds Eye Garden Peas Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Birds Eye Garden Peas Standard is £1.50 at Sainsbury's (8 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £3.75 at Tesco.
