Bloo Power Active Lemon — 50g

As of 2 Oct 2026, Bloo Power Active Lemon 50g is cheapest at Sainsbury's at £1.35 (£27.00/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £1.35 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £1.35 — currently £1.35 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.35
Average
£1.35
Highest
£1.35
Lowest ever
£1.35 · Oct '26
Highest ever
£1.35 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

4 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Bloo

    BlooCheapest

    Bloo Power Active Lemon · 50g

    £27.00/1kg£1.35Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Bloo

    BlooCheapest

    Bloo Power Active Lemon · 50g

    £27.00/1kg£1.35Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's
  1. 1Bloo

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Bloo Power Active Lemon 50g cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £1.35 (£27.00/1 kg).
What is the unit price of Bloo Power Active Lemon 50g?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £2.70/100g.
What is the lowest price ever for Bloo Power Active Lemon 50g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Bloo Power Active Lemon 50g is £1.35 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £1.35 at Sainsbury's.