Sprite Lemon Lime 2L Bottle — 2L

As of 1 Oct 2026, Sprite Lemon Lime 2L Bottle is cheapest at Asda at £2.17 (£1.09/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £2.17 at Asda (1 Oct); highest: £2.17 — currently £2.17 at Asda. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.17
Average
£2.17
Highest
£2.17
Lowest ever
£2.17 · Oct '26
Highest ever
£2.17 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Sprite

    SpriteCheapest

    Sprite Lemon Lime 2L Bottle · 2L

    £1.09/1L£2.17Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Sprite

    SpriteCheapest

    Sprite Lemon Lime 2L Bottle · 2L

    £1.09/1L£2.17Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Sprite

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Sprite Lemon Lime 2L Bottle cheapest?
Asda has the lowest price at £2.17 (£1.09/1 L).
What is the unit price of Sprite Lemon Lime 2L Bottle?
Priced per 100ml. Asda offers the best value at £0.11/100ml.
What is the lowest price ever for Sprite Lemon Lime 2L Bottle?
The lowest price OpenOrder has recorded for Sprite Lemon Lime 2L Bottle is £2.17 at Asda (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £2.17 at Asda.

Categories