Arla Skimmed Milk — 1L
As of 30 Sept 2026, Arla Skimmed Milk 1L is cheapest at Asda at £1.40 (£1.40/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.40 at Asda (30 Sept); highest: £2.85 — currently £1.40 at Asda. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.10/100ml
- Average
- £0.12/100ml
- Highest
- £0.13/100ml
12 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Arla | 2L | £2.00 | £0.10/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Arla | 2L | £2.50 | £0.13/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Arla | 1L | £1.40 | £0.14/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Arla | 2L | £2.50 | £0.13/100ml | In stock | 10 Junout of date · not compared | |
| Arla | 2L | £2.50 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Arla | 2L | £2.85 | £1.43/ltr | In stock | 10 Junout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1
ArlaBest
Sainsbury'sBOB Skimmed Milk 2L Tastes Like Semi · 2L£1.00/1L£2.00
TescoBOB Skimmed Milk 2L Tastes Like Semi · 2L£1.25/litre£2.50Last seen 10 Jun · not comparedClubcard
TescoBOB Skimmed Milk 2L Tastes Like Semi · 2L£1.25/1L£2.50Clubcard★ 2 for £4.00 · £1.00/1L
AsdaSkimmed · 1L£1.40/1L£1.40
MorrisonsBOB Skimmed Milk 2L Tastes Like Semi · 2L£2.50Last seen 15 Jul · not compared2 for £4.00
Sainsbury'sBOB Skimmed Milk 2L Tastes Like Semi · 2L£1.43/ltr£2.85Last seen 10 Jun · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Arla Skimmed Milk 1L cheapest?
- Asda has the lowest price at £1.40 (£1.40/1 L).
- What is the unit price of Arla Skimmed Milk 1L?
- Priced per 100ml. Asda offers the best value at £0.14/100ml.
- What is the lowest price ever for Arla Skimmed Milk 1L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Arla Skimmed Milk 1L is £1.40 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.40 at Asda.
