Asda Smoked Bacon — 2 x 300g

As of 4 Oct 2026, Asda Smoked Bacon 2 x 300g is cheapest at Asda at £2.90 (£4.83/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 4 Oct 2026

Lowest recorded price: £2.90 at Asda (4 Oct); highest: £2.90 — currently £2.90 at Asda. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.90
Average
£2.90
Highest
£2.90
Lowest ever
£2.90 · Oct '26
Highest ever
£2.90 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Asda

    AsdaCheapest

    Asda Smoked Bacon · 2 x 300g

    £4.83/1kg£2.90Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Asda

    AsdaCheapest

    Asda Smoked Bacon · 2 x 300g

    £4.83/1kg£2.90Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Asda

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Asda Smoked Bacon 2 x 300g cheapest?
Asda has the lowest price at £2.90 (£4.83/1 kg).
What is the unit price of Asda Smoked Bacon 2 x 300g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.48/100g.
What is the lowest price ever for Asda Smoked Bacon 2 x 300g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Smoked Bacon 2 x 300g is £2.90 at Asda (4 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £2.90 at Asda.

Categories