Batiste Dark Shampoo — 200ml

As of 1 Oct 2026, Batiste Dark Shampoo 200ml is cheapest at Sainsbury's at £3.60 (£18.00/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £3.60 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £3.60 — currently £3.60 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£3.60
Average
£3.60
Highest
£3.60
Lowest ever
£3.60 · Oct '26
Highest ever
£3.60 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Batiste

    BatisteCheapest

    Batiste Dark Shampoo · 200ml

    £18.00/1L£3.60Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Batiste

    BatisteCheapest

    Batiste Dark Shampoo · 200ml

    £18.00/1L£3.60Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's
  1. 1Batiste

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Batiste Dark Shampoo 200ml cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £3.60 (£18.00/1 L).
What is the unit price of Batiste Dark Shampoo 200ml?
Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £1.80/100ml.
What is the lowest price ever for Batiste Dark Shampoo 200ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Batiste Dark Shampoo 200ml is £3.60 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £3.60 at Sainsbury's.

Categories