Oreo Vanilla Ice Cream — 425ml

As of 4 Oct 2026, Oreo Vanilla Ice Cream 425ml is cheapest at Tesco at £3.50 (£8.24/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 4 Oct 2026

Lowest recorded price: £3.50 at Tesco (4 Oct); highest: £3.50 — currently £3.50 at Tesco. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100ml over time
Lowest
£0.35/100ml
Average
£0.84/100ml
Highest
£824.00/100ml
Lowest ever
£0.35/100ml · Jul '26
Highest ever
£824.00/100ml · Jul '26
Trend
Down 100%
2% below average

3 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Oreo

    OreoCheapest

    Oreo Vanilla Ice Cream · 425ml

    £8.24/1L£3.50Tesco

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Oreo

    OreoCheapest

    Oreo Vanilla Ice Cream · 425ml

    £8.24/1L£3.50Tesco

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Oreo Vanilla Ice Cream 425ml cheapest?
Tesco has the lowest price at £3.50 (£8.24/1 L).
What is the unit price of Oreo Vanilla Ice Cream 425ml?
Priced per 100ml. Tesco offers the best value at £0.82/100ml.
What is the lowest price ever for Oreo Vanilla Ice Cream 425ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Oreo Vanilla Ice Cream 425ml is £3.50 at Tesco (4 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £3.50 at Tesco.