Primula Original Cheese — 140g

As of 1 Oct 2026, Primula Original Cheese 140g is cheapest at Sainsbury's at £2.00 (£14.29/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £1.35 at Sainsbury's (12 Aug); highest: £2.00 — currently £2.00 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.35
Average
£1.43
Highest
£2.00
Lowest ever
£1.35 · Aug '26
Highest ever
£2.00 · Jul '26
Trend
Steady
40% above average

7 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Primula

    PrimulaCheapest

    Primula Original Cheese · 140g

    £14.29/1kg£2.00Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Primula

    PrimulaCheapest

    Primula Original Cheese · 140g

    £14.29/1kg£2.00Sainsbury's

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Primula Original Cheese 140g cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £2.00 (£14.29/1 kg).
What is the unit price of Primula Original Cheese 140g?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £1.43/100g.
What is the lowest price ever for Primula Original Cheese 140g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Primula Original Cheese 140g is £1.35 at Sainsbury's (12 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.00 at Sainsbury's.

Categories