Nature's Pick Pink Lady Apples — 6 each
As of 30 Sept 2026, Nature's Pick Pink Lady Apples 6 each is cheapest at Aldi UK at £2.85 (£0.48/1 ea) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.50 at Sainsbury's (30 Sept); highest: £3.10 — currently £2.85 at Aldi UK. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 15 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 1 ea over time- Lowest
- £0.33/1 ea
- Average
- £0.46/1 ea
- Highest
- £0.50/1 ea
Tesco · StandardNow£0.33/1 eaAll-time low
Asda · 6 pkNow£0.37/1 eaLow
Aldi UK · 6 eachNow£0.48/1 ea
Sainsbury's · 4 packNow£0.48/1 ea
Sainsbury's · StandardNow£0.48/1 ea
Sainsbury's · StandardNow£0.50/1 ea
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
39 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tesco | Standard | £2.00 | £0.33/1 eaBest | In stock | 30 Sept | |
| Pink Lady | 6 pk | £2.24 | £0.37/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 4 pack | £1.90 | £0.48/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.90 | £0.48/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 6 each | £2.85 | £0.48/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £0.50 | £0.50/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | 5 pack | £2.90 | £0.58/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Pink Lady | 4 pk | £2.37 | £0.59/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £3.10 | £0.78/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 6 pk | £2.87 | £0.48/1 ea | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Asda | 4 pk | £2.37 | £0.59/1 ea | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| — | Standard | £0.75 | £0.44/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 100g | £1.50 | £1.88/100g | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | Standard | £0.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Del Monte | 100g | £1.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 4 perpack | £2.35 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 4 perpack | £2.35 | £0.59/item | In stock | 8 Junout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

- –

- –

- –
- 1

- 2
- 3

- 4
- 5

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Nature's Pick Pink Lady Apples 6 each cheapest?
- Aldi UK has the lowest price at £2.85 (£0.48/1 ea).
- What is the unit price of Nature's Pick Pink Lady Apples 6 each?
- Priced per 1 ea. Aldi UK offers the best value at £0.48/1 ea.
- What is the lowest price ever for Nature's Pick Pink Lady Apples 6 each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Nature's Pick Pink Lady Apples 6 each is £0.50 at Sainsbury's (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.85 at Aldi UK.