Tetley Original Tea Bags — 400 pack
As of 1 Oct 2026, Tetley Original Tea Bags 400 pack is cheapest at Asda at £8.75 (£7.00/1 kg) in United Kingdom — about 4% below the 2-retailer average of £9.15.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.00 at Sainsbury's (24 Jun); highest: £9.55 — currently £8.75 at Asda. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.60/100g
- Average
- £0.67/100g
- Highest
- £1.27/100g
Sainsbury's · 240 packNow£0.60/100gAll-time low
Aldi UK · 0.75kgNow£0.63/100g
Asda · 400 packNow£0.70/100g
Sainsbury's · 400 packNow£0.76/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.99/100g
Sainsbury's · 80 packNow£1.00/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
15 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tetley | 240 pack | £4.50 | £0.60/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Tetley | 0.75kg | £4.75 | £0.63/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tetley | 400 pack | £8.75 | £0.70/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tetley | 400 pack | £9.55 | £0.76/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tetley | Standard | £4.95 | £0.99/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tetley | 80 pack | £2.50 | £1.00/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tetley | 75 pack | £2.75 | £1.16/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tetley | Standard | £3.15 | £1.26/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tetley | 237g | £3.95 | — | In stock | 1 Oct | |
| Tetley | 750g | £4.00 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1
TetleyBest
Sainsbury's240 pack£6.00/1kg£4.50
Aldi UKOriginal · 0.75kg£6.33/1kg£4.75
AsdaOriginal · 400 pack£7.00/1kg£8.75
Sainsbury'sOriginal · 400 pack£7.64/1kg£9.55
Sainsbury'sStandard£9.90/1kg£4.95
Sainsbury's80 pack£10.00/1kg£2.50
Sainsbury'sExtra Strong · 75 pack£11.61/1kg£2.75
TescoStandard£12.60/1kg£3.15
MorrisonsExtra Strong · 237g£3.95
MorrisonsOriginal · 750g£4.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tetley Original Tea Bags 400 pack cheapest?
- Asda has the lowest price at £8.75 (£7.00/1 kg).
- How much does Tetley Original Tea Bags 400 pack cost?
- Prices range from £8.75 to £9.55 across 2 UK supermarkets. The average price is £9.15.
- What is the unit price of Tetley Original Tea Bags 400 pack?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.70/100g.
- Which supermarkets sell Tetley Original Tea Bags 400 pack?
- Tetley Original Tea Bags 400 pack is available at Asda and Sainsbury's.
- What is the lowest price ever for Tetley Original Tea Bags 400 pack?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tetley Original Tea Bags 400 pack is £2.00 at Sainsbury's (24 Jun), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £8.75 at Asda.
