Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread — Standard
As of 2 Oct 2026, Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread Standard is cheapest at Tesco at £4.10 (£11.39/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.00 at Morrisons (1 Oct); highest: £4.10 — currently £4.10 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.83/100g
- Average
- £0.84/100g
- Highest
- £1.44/100g
Sainsbury's · 360gNow£0.83/100gAll-time low
Sainsbury's · 250gNow£0.88/100g
Tesco · StandardNow£1.14/100g
Asda · 250gNow£1.19/100g
Tesco · StandardNow£1.44/100g
11 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bonne Maman | 360g | £3.00 | £0.83/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Bonne Maman | 250g | £2.20 | £0.88/100g | In stock | 1 Oct | |
| Bonne Maman | Standard | £4.10 | £1.14/100g | In stock | 1 Oct | |
| Bonne Maman | 250g | £2.98 | £1.19/100g | In stock | 1 Oct | |
| Bonne Maman | Standard | £3.60 | £1.44/100g | In stock | 1 Oct | |
| Bonne Maman | 250g | £2.00 | — | In stock | 1 Oct | |
| Bonne Maman | 360g | £4.10 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

Bonne MamanBest
MorrisonsHazelnut Chocolate · 250g£2.00
MorrisonsHazelnut Chocolate · 360g£4.10
Sainsbury'sHazelnut Chocolate · 360g£8.33/1kg£3.00
Sainsbury'sHazelnut Chocolate · 250g£8.80/1kg£2.20
TescoHazelnut Chocolate Spread · Standard£11.39/1kg£4.10
AsdaHazelnut Chocolate · 250g£11.92/1kg£2.98
TescoHazelnut Chocolate · Standard£14.40/1kg£3.60
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £4.10 (£11.39/1 kg).
- What is the unit price of Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £1.14/100g.
- What is the lowest price ever for Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread Standard is £2.00 at Morrisons (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £4.10 at Tesco.

