South African Chardonnay Standard — 0.75L

As of 2 Oct 2026, South African Chardonnay Standard 0.75L is cheapest at Aldi UK at £3.99 (£5.32/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £3.99 at Aldi UK (1 Oct); highest: £3.99 — currently £3.99 at Aldi UK. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£3.99
Average
£3.99
Highest
£3.99
Lowest ever
£3.99 · Oct '26
Highest ever
£3.99 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1South African Chardonnay Standard

    South African Chardonnay StandardCheapest

    0.75L

    £5.32/1L£3.99Aldi UK

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1South African Chardonnay Standard

    South African Chardonnay StandardCheapest

    0.75L

    £5.32/1L£3.99Aldi UK
1 brand available
Aldi UK
  1. 1Product

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is South African Chardonnay Standard 0.75L cheapest?
Aldi UK has the lowest price at £3.99 (£5.32/1 L).
What is the unit price of South African Chardonnay Standard 0.75L?
Priced per 100ml. Aldi UK offers the best value at £0.53/100ml.
What is the lowest price ever for South African Chardonnay Standard 0.75L?
The lowest price OpenOrder has recorded for South African Chardonnay Standard 0.75L is £3.99 at Aldi UK (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £3.99 at Aldi UK.