Sharwood's East Asian Black Bean & Red Pepper Chinese Cooking Sauce — 425g
As of 4 Oct 2026, Sharwood's East Asian Black Bean & Red Pepper Chinese Cooking Sauce 425g is cheapest at Sainsbury's at £2.25 (£5.30/1 kg) in United Kingdom — about 8% below the 2-retailer average of £2.45.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.25 at Sainsbury's (4 Oct); highest: £2.64 — currently £2.25 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £2.25
- Average
- £2.25
- Highest
- £2.64
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sharwood's | 425g | £2.25 | £0.53/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Sharwood's | 425g | £2.64 | £0.62/100g | In stock | 4 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sharwood's East Asian Black Bean & Red Pepper Chinese Cooking Sauce 425g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.25 (£5.30/1 kg).
- How much does Sharwood's East Asian Black Bean & Red Pepper Chinese Cooking Sauce 425g cost?
- Prices range from £2.25 to £2.64 across 2 UK supermarkets. The average price is £2.45.
- What is the unit price of Sharwood's East Asian Black Bean & Red Pepper Chinese Cooking Sauce 425g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.53/100g.
- Which supermarkets sell Sharwood's East Asian Black Bean & Red Pepper Chinese Cooking Sauce 425g?
- Sharwood's East Asian Black Bean & Red Pepper Chinese Cooking Sauce 425g is available at Sainsbury's and Asda.
- What is the lowest price ever for Sharwood's East Asian Black Bean & Red Pepper Chinese Cooking Sauce 425g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sharwood's East Asian Black Bean & Red Pepper Chinese Cooking Sauce 425g is £2.25 at Sainsbury's (4 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £2.25 at Sainsbury's.