Lurpak Butter Spread · UK — 200g

As of 30 Sept 2026, Lurpak Butter Spread · UK 200g is cheapest at Tesco at £2.80 (£14.00/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £2.80 at Tesco (30 Sept); highest: £2.80 — currently £2.80 at Tesco. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.80
Average
£2.80
Highest
£2.80
Lowest ever
£2.80 · Jul '26
Highest ever
£2.80 · Jul '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Lurpak

    LurpakCheapest

    Lurpak Butter Spread · UK · 200g

    £14.00/1kg£2.80Tesco

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Lurpak

    LurpakCheapest

    Lurpak Butter Spread · UK · 200g

    £14.00/1kg£2.80Tesco
1 brand available
Tesco
  1. 1Lurpak

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Lurpak Butter Spread · UK 200g cheapest?
Tesco has the lowest price at £2.80 (£14.00/1 kg).
What is the unit price of Lurpak Butter Spread · UK 200g?
Priced per 100g. Tesco offers the best value at £1.40/100g.
What is the lowest price ever for Lurpak Butter Spread · UK 200g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Lurpak Butter Spread · UK 200g is £2.80 at Tesco (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.80 at Tesco.