Mutti Aromatica Pizza Sauce · UK — 400g

As of 30 Sept 2026, Mutti Aromatica Pizza Sauce · UK 400g is cheapest at Asda at £2.34 (£5.85/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £2.34 at Asda (30 Sept); highest: £2.34 — currently £2.34 at Asda. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.34
Average
£2.34
Highest
£2.34
Lowest ever
£2.34 · Sep '26
Highest ever
£2.34 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Mutti

    MuttiCheapest

    Mutti Aromatica Pizza Sauce · UK · 400g

    £5.85/1kg£2.34Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Mutti

    MuttiCheapest

    Mutti Aromatica Pizza Sauce · UK · 400g

    £5.85/1kg£2.34Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Mutti

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Mutti Aromatica Pizza Sauce · UK 400g cheapest?
Asda has the lowest price at £2.34 (£5.85/1 kg).
What is the unit price of Mutti Aromatica Pizza Sauce · UK 400g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.58/100g.
What is the lowest price ever for Mutti Aromatica Pizza Sauce · UK 400g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Mutti Aromatica Pizza Sauce · UK 400g is £2.34 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is £2.34 at Asda.