Heinz Minestrone Soup — 400g

As of 1 Oct 2026, Heinz Minestrone Soup 400g is cheapest at Asda at £1.64 (£4.10/1 kg) in United Kingdom — about 2% below the 2-retailer average of £1.67.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £1.64 at Asda (1 Oct); highest: £1.70 — currently £1.64 at Asda. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.64
Average
£1.64
Highest
£1.70
Lowest ever
£1.64 · Jul '26
Highest ever
£1.70 · Jul '26
Trend
Down 4%
At the average price

13 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Heinz

    HeinzCheapest

    Heinz Minestrone Soup · 400g

    £4.10/1kg£1.64Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Heinz

    HeinzCheapest

    Heinz Minestrone Soup · 400g

    £4.10/1kg£1.64Asda

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Heinz Minestrone Soup 400g cheapest?
Asda has the lowest price at £1.64 (£4.10/1 kg).
How much does Heinz Minestrone Soup 400g cost?
Prices range from £1.64 to £1.70 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.67.
What is the unit price of Heinz Minestrone Soup 400g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.41/100g.
Which supermarkets sell Heinz Minestrone Soup 400g?
Heinz Minestrone Soup 400g is available at Asda and Morrisons.
What is the lowest price ever for Heinz Minestrone Soup 400g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Minestrone Soup 400g is £1.64 at Asda (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.64 at Asda.

Categories