Tilda Pure Basmati Rice — 1kg
As of 2 Oct 2026, Tilda Pure Basmati Rice 1kg is cheapest at Sainsbury's at £5.00 (£5.00/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.00 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £23.50 — currently £5.00 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.24/100g
- Average
- £0.50/100g
- Highest
- £0.50/100g
Sainsbury's · 10kgNow£0.24/100gAll-time low
Sainsbury's · 5kgNow£0.24/100g
Sainsbury's · 2kgNow£0.40/100g
Sainsbury's · 500gNow£0.40/100gLow
Sainsbury's · 1kgNow£0.50/100g
Asda · 5kgLast seen 15 Jul£0.32/100g
8 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tilda | 10kg | £23.50 | £0.24/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Tilda | 5kg | £12.00 | £0.24/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tilda | 2kg | £8.00 | £0.40/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tilda | 500g | £2.00 | £0.40/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tilda | 1kg | £5.00 | £0.50/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tilda | 5kg | £16.00 | £0.32/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Tilda | 2kg | £8.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's- 1

TildaBest
Sainsbury's10kg£2.35/1kg£23.50
Sainsbury'sPure Original · 5kg£2.40/1kg£12.00
AsdaPure Original · 5kg£3.20/1kg£16.00Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury'sPure Basmati · 500g£4.00/1kg£2.00
Sainsbury'sPure · 2kg£4.00/1kg£8.00
Sainsbury'sPure Basmati · 1kg£5.00/1kg£5.00
MorrisonsPure · 2kg£8.00Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tilda Pure Basmati Rice 1kg cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £5.00 (£5.00/1 kg).
- What is the unit price of Tilda Pure Basmati Rice 1kg?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.50/100g.
- What is the lowest price ever for Tilda Pure Basmati Rice 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tilda Pure Basmati Rice 1kg is £2.00 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £5.00 at Sainsbury's.

