Cathedral City Mature Cheddar Cheese Slices — 250g
As of 1 Oct 2026, Cathedral City Mature Cheddar Cheese Slices 250g is cheapest at Sainsbury's at £3.60 (£14.40/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.65 at Sainsbury's (8 Jul); highest: £5.50 — currently £3.60 at Sainsbury's. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £1.33/100g
- Average
- £1.43/100g
- Highest
- £1.73/100g
Sainsbury's · StandardNow£1.33/100g
Sainsbury's · 250gNow£1.44/100g
Asda · StandardLast seen 15 Jul£1.69/100g
Asda · 150gLast seen 15 Jul£2.54/100g
21 prices recorded · 12 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cathedral City | Standard | £2.00 | £1.33/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Cathedral City | 250g | £3.60 | £1.44/100g | In stock | 1 Oct | |
| Cathedral City | Standard | £2.54 | £1.69/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Cathedral City | 150g | £2.54 | £2.54/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Cathedral City | Standard | £2.55 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's- 1

Cathedral CityBest
Sainsbury'sMature Cheddar · Standard£13.33/1kg£2.00
Sainsbury'sMature Cheddar Slices · 250g£14.40/1kg£3.60
AsdaMature Cheddar · Standard£16.93/1000g£2.54Last seen 15 Jul · not compared
AsdaMature Cheddar · 150g£2.54/100g£2.54Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsMature Cheddar · Standard£2.55Last seen 15 Jul · not compared2 for £4.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Cathedral City Mature Cheddar Cheese Slices 250g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £3.60 (£14.40/1 kg).
- What is the unit price of Cathedral City Mature Cheddar Cheese Slices 250g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £1.44/100g.
- What is the lowest price ever for Cathedral City Mature Cheddar Cheese Slices 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Cathedral City Mature Cheddar Cheese Slices 250g is £1.65 at Sainsbury's (8 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £3.60 at Sainsbury's.
