Tesco Finest Raspberries — Standard
As of 30 Sept 2026, Tesco Finest Raspberries Standard is cheapest at Tesco at £2.95 (£19.67/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.49 at Tesco (30 Sept); highest: £3.75 — currently £2.95 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 17 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £1.00/100g
- Average
- £1.08/100g
- Highest
- £1.50/100g
Tesco · kgNow£1.00/100gAll-time low
Sainsbury's · 250gNow£1.10/100g
Tesco · 150gNow£1.50/100gLow
Sainsbury's · 150gNow£1.97/100g
Sainsbury's · StandardLast seen 22 Jul£1.30/100g
Asda · 1000gLast seen 15 Jul£1.31/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
50 prices recorded · 15 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tesco | kg | £3.00 | £1.00/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 250g | £2.75 | £1.10/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | Standard | £1.49 | £1.19/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 250g | £3.12 | £1.25/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | kg | £3.25 | £1.30/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 150g | £2.00 | £1.33/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | 150g | £2.25 | £1.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £2.95 | £1.97/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 150g | £2.95 | £1.97/100g | In stock | 30 Sept | |
| Exceptional By ASDA | 150g | £2.97 | £1.98/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £3.25 | £1.30/100g | In stock | 22 Julout of date · not compared | |
| Asda | 1000g | £1.97 | £1.31/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 150g | £2.50 | £1.67/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Tesco | 150g | £2.50 | £1.67/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Morrisons | 300g | £3.35 | — | In stock | 30 Sept | |
| Driscoll's | 125g | £3.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 250g | £3.25 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 150g | £2.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 200g | £3.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Raspberries | 375g | £3.50 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

- 2

- 3

- 4
- 5

- 6
- –

MorrisonsBritish Raspberries 150 G Punnet · 150g£2.00
MorrisonsDriscoll's Raspberries · 200g£3.00Last seen 15 Jul · not compared2 for £5.00
MorrisonsRaspberries · 250g£3.25
MorrisonsRaspberries · 300g£3.35
MorrisonsBritish Raspberries 150 G Punnet · 150g£16.67/kg£2.50Last seen 8 Jun · not comparedMore Card
- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tesco Finest Raspberries Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £2.95 (£19.67/1 kg).
- What is the unit price of Tesco Finest Raspberries Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £1.97/100g.
- What is the lowest price ever for Tesco Finest Raspberries Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Finest Raspberries Standard is £1.49 at Tesco (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.95 at Tesco.

