Coca Cola Coca-Cola Zero Sugar Soft Drink Bottle · UK — 2L
As of 30 Sept 2026, Coca Cola Coca-Cola Zero Sugar Soft Drink Bottle · UK 2L is cheapest at Sainsbury's at £2.45 (£1.23/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.70 at Morrisons (15 Jul); highest: £12.00 — currently £2.45 at Sainsbury's. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.10/100ml
- Average
- £0.11/100ml
- Highest
- £0.15/100ml
Tesco · 2LNow£0.10/100mlAll-time low
Sainsbury's · 2LNow£0.12/100ml
Sainsbury's · 8 x 330mlNow£0.13/100ml
Tesco · 330mlNow£0.15/100ml
Tesco · litreNow£0.36/100ml
12 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Coca Cola | 2L | £2.05 | £0.10/100ml | In stock | 15 Jul | |
| Coca Cola | 2L | £2.45 | £0.12/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Coca Cola | 8 x 330ml | £3.50 | £0.13/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Coca Cola | 330ml | £12.00 | £0.15/100ml | In stock | 15 Jul | |
| Coca Cola | litre | £1.79 | £0.36/100ml | In stock | 15 Jul | |
| Coca Cola | 330ml | £8.50 | — | In stock | 12 Aug | |
| Coca Cola | 30 x330ml | £7.50 | £1.26/1 ltr | In stock | 5 Aug | |
| Coca Cola | 30 x330ml | £9.50 | — | In stock | 22 Jul | |
| Coca Cola | 150ml | £0.70 | — | In stock | 15 Jul | |
| Coca Cola | 500ml | £1.80 | — | In stock | 15 Jul | |
| Coca Cola | litre | £1.95 | — | In stock | 15 Jul | |
| Coca Cola | 2L | £2.45 | — | In stock | 15 Jul | |
| Coca Cola | 4 x 250ml | £4.75 | — | In stock | 15 Jul | |
| Coca Cola | 1.25L | £1.65 | — | In stock | 15 Jul |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

Coca ColaBest
Morrisons150ml£0.705 for £2.50
MorrisonsCoca-Cola Zero Sugar Soft Drink Bottle · UK · 1.25L£1.65
Morrisons500ml£1.802 for £2.80
MorrisonsZero Sugar Soft Drink Bottle · litre£1.952 for £2.80
MorrisonsCoca-Cola Zero Sugar Soft Drink Bottle · UK · 2L£2.452 for £3.00
Morrisons4 x 250ml£4.75
MorrisonsZero Sugar · 330ml£8.50
MorrisonsZero Sugar · 30 x330ml£9.50
TescoZero Sugar Soft Drink Bottle · litre£1.79/500ml£1.79
TescoCoca-Cola Zero Sugar Soft Drink Bottle · UK · 2L£2.05/2L£2.05
Sainsbury'sCoca-Cola Zero Sugar Soft Drink Bottle · UK · 2L£1.23/1L£2.45
Sainsbury'sZero Sugar · 8 x 330ml£1.33/1L£3.50
TescoZero Sugar · 330ml£1.52/1L£12.00Clubcard
Sainsbury'sZero Sugar · 30 x330ml£1.26/1 ltr£7.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Coca Cola Coca-Cola Zero Sugar Soft Drink Bottle · UK 2L cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.45 (£1.23/1 L).
- What is the unit price of Coca Cola Coca-Cola Zero Sugar Soft Drink Bottle · UK 2L?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.12/100ml.
- What is the lowest price ever for Coca Cola Coca-Cola Zero Sugar Soft Drink Bottle · UK 2L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Coca Cola Coca-Cola Zero Sugar Soft Drink Bottle · UK 2L is £0.70 at Morrisons (15 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.45 at Sainsbury's.

