Asda Tender & Nutty Asparagus — 180g
As of 4 Oct 2026, Asda Tender & Nutty Asparagus 180g is cheapest at Asda at £1.65 (£9.17/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.65 at Asda (4 Oct); highest: £13.49 — currently £1.65 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 13 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.92/100g
- Average
- £0.94/100g
- Highest
- £0.94/100g
Asda · 180gNow£0.92/100gAll-time low
Sainsbury's · StandardNow£0.94/100g
Tesco · StandardNow£0.94/100g
Tesco · StandardNow£1.68/100g
Sainsbury's · 100gNow£1.70/100g
Tesco · StandardNow£1.91/100g
10 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | Standard | £8.09 | £8.09/1 eaBest | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £8.09 | £8.09/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £8.09 | £8.09/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £8.09 | £8.09/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £12.19 | £12.19/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £13.49 | £13.49/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 180g | £1.65 | £0.92/100g | In stock | 4 Oct | |
| Sainsbury's | Standard | £2.35 | £0.94/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £1.70 | £0.94/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £2.10 | £1.68/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 100g | £1.70 | £1.70/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco Finest | Standard | £2.10 | £1.91/100g | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 250g | £2.35 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons The Best | 125g | £2.00 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1
- 2

- 3

- 4

- –

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Asda Tender & Nutty Asparagus 180g cheapest?
- Asda has the lowest price at £1.65 (£9.17/1 kg).
- What is the unit price of Asda Tender & Nutty Asparagus 180g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.92/100g.
- What is the lowest price ever for Asda Tender & Nutty Asparagus 180g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Tender & Nutty Asparagus 180g is £1.65 at Asda (4 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.65 at Asda.
