Tesco Mushrooms Family Pack — Standard
As of 30 Sept 2026, Tesco Mushrooms Family Pack Standard is cheapest at Tesco at £1.95 (£3.12/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.84 at Asda (30 Sept); highest: £2.25 — currently £1.95 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 13 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.31/100g
- Average
- £0.34/100g
- Highest
- £0.34/100g
Tesco · StandardNow£0.31/100gAll-time low
Asda · 100gNow£0.34/100g
Aldi UK · 0.25kgNow£0.38/100g
Tesco · StandardNow£0.41/100g
Sainsbury's · 300gNow£0.55/100g
Asda · 150gNow£1.21/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
47 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tesco | Standard | £1.95 | £0.31/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| JUST ESSENTIALS By ASDA | 100g | £0.84 | £0.34/100g | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 0.25kg | £0.95 | £0.38/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £2.00 | £0.41/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 100g | £1.06 | £0.42/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 250g | £1.07 | £0.43/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | 250g | £1.10 | £0.44/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 300g | £1.65 | £0.55/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.15 | £0.77/100g | In stock | 30 Sept | |
| Exceptional By ASDA | 150g | £1.82 | £1.21/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 250g | £1.06 | £0.42/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Tesco | 250g | £1.10 | £0.44/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Morrisons | 340g | £1.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons The Best | 170g | £2.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 570g | £2.25 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

TescoBest
TescoFamily Pack Mushrooms · Standard£3.12/1kg£1.95
TescoFamily Pack Chestnut Vitamin D Mushrooms · Standard£4.12/1kg£2.00
TescoChestnut Vitamin D Mushrooms · 250g£4.40/kg£1.10Last seen 8 Jun · not compared
TescoChestnut Vitamin D Mushrooms · 250g£4.40/1kg£1.10
TescoBritish Baby Chestnut Mushrooms · Standard£7.67/1kg£1.15
- 2
- 3
- 4
- 5

- 6
- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tesco Mushrooms Family Pack Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £1.95 (£3.12/1 kg).
- What is the unit price of Tesco Mushrooms Family Pack Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.31/100g.
- What is the lowest price ever for Tesco Mushrooms Family Pack Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Mushrooms Family Pack Standard is £0.84 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.95 at Tesco.