Tesco Pork Mince 20% — 500g

As of 30 Sept 2026, Tesco Pork Mince 20% 500g is cheapest at Tesco at £2.40 (£4.80/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £2.40 at Tesco (30 Sept); highest: £2.65 — currently £2.40 at Tesco. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.40
Average
£2.45
Highest
£2.65
Lowest ever
£2.40 · Sep '26
Highest ever
£2.65 · Jul '26
Trend
Down 2%
2% below average

13 prices recorded · 5 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Tesco

    TescoCheapest

    TESCO Pork Mince 20% · 500g

    £4.80/1kg£2.40Tesco

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Tesco

    TescoCheapest

    TESCO Pork Mince 20% · 500g

    £4.80/1kg£2.40Tesco
1 brand available
Tesco
  1. 1Tesco

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Tesco Pork Mince 20% 500g cheapest?
Tesco has the lowest price at £2.40 (£4.80/1 kg).
What is the unit price of Tesco Pork Mince 20% 500g?
Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.48/100g.
What is the lowest price ever for Tesco Pork Mince 20% 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Pork Mince 20% 500g is £2.40 at Tesco (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.40 at Tesco.