Heinz Baked Beans and Vegan Sausages — 415g
As of 30 Sept 2026, Heinz Baked Beans and Vegan Sausages 415g is cheapest at Asda at £1.98 (£4.77/1 kg) in United Kingdom — about 1% below the 2-retailer average of £1.99.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.98 at Asda (30 Sept); highest: £2.00 — currently £1.98 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £1.98
- Average
- £2.00
- Highest
- £2.00
1% below average
6 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
Asda
MorrisonsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Baked Beans and Vegan Sausages 415g cheapest?
- Asda has the lowest price at £1.98 (£4.77/1 kg).
- How much does Heinz Baked Beans and Vegan Sausages 415g cost?
- Prices range from £1.98 to £2.00 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.99.
- What is the unit price of Heinz Baked Beans and Vegan Sausages 415g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.48/100g.
- Which supermarkets sell Heinz Baked Beans and Vegan Sausages 415g?
- Heinz Baked Beans and Vegan Sausages 415g is available at Asda and Morrisons.
- What is the lowest price ever for Heinz Baked Beans and Vegan Sausages 415g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Baked Beans and Vegan Sausages 415g is £1.98 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.98 at Asda.
