Sabra Houmous Extra — 200g

As of 30 Sept 2026, Sabra Houmous Extra 200g is cheapest at Sainsbury's at £2.15 (£10.75/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £2.15 at Sainsbury's (30 Sept); highest: £2.15 — currently £2.15 at Sainsbury's. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.15
Average
£2.15
Highest
£2.15
Lowest ever
£2.15 · Sep '26
Highest ever
£2.15 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Sabra Houmous Extra

    Sabra Houmous ExtraCheapest

    200g

    £10.75/1kg£2.15Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Sabra Houmous Extra

    Sabra Houmous ExtraCheapest

    200g

    £10.75/1kg£2.15Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's
  1. 1Product

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Sabra Houmous Extra 200g cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £2.15 (£10.75/1 kg).
What is the unit price of Sabra Houmous Extra 200g?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £1.07/100g.
What is the lowest price ever for Sabra Houmous Extra 200g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Sabra Houmous Extra 200g is £2.15 at Sainsbury's (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is £2.15 at Sainsbury's.