Heinz Baked Beans in Rich Tomato Sauce Standard — 4 x 415g
As of 30 Sept 2026, Heinz Baked Beans in Rich Tomato Sauce Standard 4 x 415g is cheapest at Morrisons at £3.00 in United Kingdom — about 15% below the 4-retailer average of £3.52.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.65 at Tesco (30 Sept); highest: £6.75 — currently £3.00 at Morrisons. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.00/100g
- Average
- £0.03/100g
- Highest
- £0.21/100g
Sainsbury's · 6 x 415gNow£0.18/100g
Tesco · 4 x 415gNow£0.20/100g
Tesco · 6 x 415gNow£0.20/100g
Asda · 6 x 415gNow£0.21/100g
Sainsbury's · 4 x 415gNow£0.24/100g
Tesco · 150gNow£0.43/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
37 prices recorded · 15 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | 6 x 415g | £4.50 | £0.18/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 4 x 415g | £3.30 | £0.20/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 6 x 415g | £6.75 | £0.20/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 6 x 415g | £5.24 | £0.21/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 4 x 415g | £3.88 | £0.23/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 4 x 415g | £3.90 | £0.24/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 6 x 200g | £3.25 | £0.27/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 6 x 200g | £3.94 | £0.33/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 150g | £0.65 | £0.43/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 150g | £0.65 | £0.43/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 150g | £0.80 | £0.53/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 6 x 415g | £5.25 | £0.21/100g | In stock | 18 Mayout of date · not compared | |
| Heinz | 4 x 415g | £3.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 6 x 415g | £5.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 200g | £1.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 6 x 200g | £4.25 | — | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 150g | £0.65 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

HeinzBest
Morrisons150g£0.65
Morrisonsin Rich Tomato Sauce · 200g£1.002 for £1.50
Morrisons4 x 415g£3.00
Morrisons6 x 200g£4.25
MorrisonsBaked Beans In A Rich Tomato Sauce · 6 x 415g£5.002 for £8.00
Sainsbury'sBaked Beans In A Rich Tomato Sauce · 6 x 415g£1.81/1kg£4.50
Tesco4 x 415g£1.99/1kg£3.30
TescoBaked Beans In A Rich Tomato Sauce · 6 x 415g£2.03/1kg£6.75Clubcard★ 2 for £11.00 · £1.65/1kg
AsdaBaked Beans In A Rich Tomato Sauce · 6 x 415g£2.10/1kg£5.24
MorrisonsBaked Beans In A Rich Tomato Sauce · 6 x 415g£2.11/kg£5.25Last seen 18 May · not comparedMore Card
Asda4 x 415g£2.34/1kg£3.88
Sainsbury's4 x 415g£2.35/1kg£3.90
Sainsbury's6 x 200g£2.71/1kg£3.25
Asda6 x 200g£3.28/1kg£3.94
Sainsbury's150g£4.33/1kg£0.65
Tesco150g£4.33/1kg£0.65
Asda150g£5.33/1kg£0.80
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Baked Beans in Rich Tomato Sauce Standard 4 x 415g cheapest?
- Morrisons has the lowest price at £3.00.
- How much does Heinz Baked Beans in Rich Tomato Sauce Standard 4 x 415g cost?
- Prices range from £3.00 to £3.90 across 4 UK supermarkets. The average price is £3.52.
- What is the unit price of Heinz Baked Beans in Rich Tomato Sauce Standard 4 x 415g?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.20/100g.
- Which supermarkets sell Heinz Baked Beans in Rich Tomato Sauce Standard 4 x 415g?
- Heinz Baked Beans in Rich Tomato Sauce Standard 4 x 415g is available at Morrisons, Tesco, Asda, and Sainsbury's.
- What is the lowest price ever for Heinz Baked Beans in Rich Tomato Sauce Standard 4 x 415g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Baked Beans in Rich Tomato Sauce Standard 4 x 415g is £0.65 at Tesco (30 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is £3.00 at Morrisons.

