L'Oreal Elvive Hydra Hyaluronic Shampoo — litre
As of 1 Oct 2026, L'Oreal Elvive Hydra Hyaluronic Shampoo litre is cheapest at Tesco at £3.50 (£14.00/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £3.50 at Tesco (1 Oct); highest: £6.00 — currently £3.50 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £1.40/100ml
- Average
- £1.40/100ml
- Highest
- £1.40/100ml
Tesco · litreNow£1.40/100mlAll-time low
Tesco · StandardNow£1.40/100mlAll-time low
Sainsbury's · 400mlNow£1.50/100ml
4 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| L'Oreal | litre | £3.50 | £1.40/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| L'Oreal | Standard | £5.60 | £1.40/100ml | In stock | 1 Oct | |
| L'Oreal | 400ml | £6.00 | £1.50/100ml | In stock | 1 Oct | |
| L'Oreal | 500ml | £3.80 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| L'Oreal | 400ml | £4.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

L'OrealBest
TescoHydra Hyaluronic · litre£14.00/1L£3.50Clubcard2 for £6.30 · £12.60/1L
TescoHydra Hyaluronic · Standard£14.00/1L£5.60
Sainsbury'sHydra Hyaluronic Moisture Boosting · 400ml£15.00/1L£6.00
MorrisonsHydra Hyaluronic · 500ml£3.80Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsHydra Hyaluronic Moisture Boosting · 400ml£4.00Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is L'Oreal Elvive Hydra Hyaluronic Shampoo litre cheapest?
- Tesco has the lowest price at £3.50 (£14.00/1 L).
- What is the unit price of L'Oreal Elvive Hydra Hyaluronic Shampoo litre?
- Priced per 100ml. Tesco offers the best value at £1.40/100ml.
- What is the lowest price ever for L'Oreal Elvive Hydra Hyaluronic Shampoo litre?
- The lowest price OpenOrder has recorded for L'Oreal Elvive Hydra Hyaluronic Shampoo litre is £3.50 at Tesco (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £3.50 at Tesco.

