Tilda Wholegrain Basmati & Quinoa Rice — 250g

As of 30 Sept 2026, Tilda Wholegrain Basmati & Quinoa Rice 250g is cheapest at Sainsbury's at £1.25 (£5.00/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £1.00 at Sainsbury's (5 Aug); highest: £1.25 — currently £1.25 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.00
Average
£1.07
Highest
£1.25
Lowest ever
£1.00 · Aug '26
Highest ever
£1.25 · Jul '26
Trend
Steady
17% above average

13 prices recorded · 4 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Tilda Wholegrain Basmati & Quinoa Rice 250g cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £1.25 (£5.00/1 kg).
How much does Tilda Wholegrain Basmati & Quinoa Rice 250g cost?
Prices range from £1.25 to £1.25 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.25.
What is the unit price of Tilda Wholegrain Basmati & Quinoa Rice 250g?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.50/100g.
Which supermarkets sell Tilda Wholegrain Basmati & Quinoa Rice 250g?
Tilda Wholegrain Basmati & Quinoa Rice 250g is available at Sainsbury's and Asda.
What is the lowest price ever for Tilda Wholegrain Basmati & Quinoa Rice 250g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Tilda Wholegrain Basmati & Quinoa Rice 250g is £1.00 at Sainsbury's (5 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.25 at Sainsbury's.