Fudco Star Anise Standard — 50g

As of 4 Oct 2026, Fudco Star Anise Standard 50g is cheapest at Sainsbury's at £1.25 (£25.00/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 4 Oct 2026

Lowest recorded price: £1.25 at Sainsbury's (4 Oct); highest: £1.25 — currently £1.25 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time

Loading price history…

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Fudco

    FudcoCheapest

    Fudco Star Anise Standard · 50g

    £25.00/1kg£1.25Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Fudco

    FudcoCheapest

    Fudco Star Anise Standard · 50g

    £25.00/1kg£1.25Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's

Updating prices — showing the previous selection until the new prices arrive.

  1. 1Fudco

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Fudco Star Anise Standard 50g cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £1.25 (£25.00/1 kg).
What is the unit price of Fudco Star Anise Standard 50g?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £2.50/100g.
What is the lowest price ever for Fudco Star Anise Standard 50g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Fudco Star Anise Standard 50g is £1.25 at Sainsbury's (4 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £1.25 at Sainsbury's.