Old Jamaica Ginger Beer Standard — 2L
As of 2 Oct 2026, Old Jamaica Ginger Beer Standard 2L is cheapest at Sainsbury's at £1.50 (£0.75/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.40 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £2.65 — currently £1.50 at Sainsbury's. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.08/100ml
- Average
- £0.16/100ml
- Highest
- £0.18/100ml
Sainsbury's · 2LNow£0.08/100mlAll-time low
Sainsbury's · StandardNow£0.12/100ml
Tesco · StandardNow£0.18/100ml
Sainsbury's · 4 x 330mlNow£0.20/100ml
9 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Old Jamaica | 2L | £1.50 | £0.08/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Old Jamaica | Standard | £0.40 | £0.12/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Old Jamaica | Standard | £0.60 | £0.18/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Old Jamaica | 4 x 330ml | £2.65 | £0.20/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Old Jamaica | Standard | £0.60 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Morrisons
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Old Jamaica Ginger Beer Standard 2L cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.50 (£0.75/1 L).
- What is the unit price of Old Jamaica Ginger Beer Standard 2L?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.07/100ml.
- What is the lowest price ever for Old Jamaica Ginger Beer Standard 2L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Old Jamaica Ginger Beer Standard 2L is £0.40 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.50 at Sainsbury's.


