Gem Soft Dark Brown Sugar — 500g

As of 30 Sept 2026, Gem Soft Dark Brown Sugar 500g is cheapest at Asda at £1.50 (£3.00/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £1.50 at Asda (30 Sept); highest: £1.50 — currently £1.50 at Asda. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.50
Average
£1.50
Highest
£1.50
Lowest ever
£1.50 · Sep '26
Highest ever
£1.50 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Gem

    GemCheapest

    Gem Soft Dark Brown Sugar · 500g

    £3.00/1kg£1.50Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Gem

    GemCheapest

    Gem Soft Dark Brown Sugar · 500g

    £3.00/1kg£1.50Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Gem

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Gem Soft Dark Brown Sugar 500g cheapest?
Asda has the lowest price at £1.50 (£3.00/1 kg).
What is the unit price of Gem Soft Dark Brown Sugar 500g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.30/100g.
What is the lowest price ever for Gem Soft Dark Brown Sugar 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Gem Soft Dark Brown Sugar 500g is £1.50 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is £1.50 at Asda.