Heinz Tomato Grana Padano & Mascarpone Pasta Sauce — 350g
As of 1 Oct 2026, Heinz Tomato Grana Padano & Mascarpone Pasta Sauce 350g is cheapest at Sainsbury's at £1.50 (£4.28/1 kg) in United Kingdom — about 14% below the 2-retailer average of £1.75.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.50 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £3.00 — currently £1.50 at Sainsbury's. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.43/100g
- Average
- £0.43/100g
- Highest
- £0.43/100g
7 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Morrisons
Ocado
Sainsbury's
Tesco- 1

HeinzBest
Sainsbury'sTomato Grana Padano & Mascarpone · 350g£4.28/1kg£1.50
TescoTomato Grana Padano & Mascarpone · 350g£5.71/1kg£2.00Clubcard★ 3 for £4.50 · £4.28/1kg
MorrisonsTomato Grana Padano & Mascarpone · 350g£2.00Last seen 15 Jul · not compared2 for £3.00
OcadoTomato Mascarpone & Grana Padano · 490g£4.59/1000g£3.00Last seen 24 Jun · not comparedMembers2 for £4.00 · £3.06/1000g
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Tomato Grana Padano & Mascarpone Pasta Sauce 350g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.50 (£4.28/1 kg).
- How much does Heinz Tomato Grana Padano & Mascarpone Pasta Sauce 350g cost?
- Prices range from £1.50 to £2.00 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.75.
- What is the unit price of Heinz Tomato Grana Padano & Mascarpone Pasta Sauce 350g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.43/100g.
- Which supermarkets sell Heinz Tomato Grana Padano & Mascarpone Pasta Sauce 350g?
- Heinz Tomato Grana Padano & Mascarpone Pasta Sauce 350g is available at Sainsbury's and Tesco.
- What is the lowest price ever for Heinz Tomato Grana Padano & Mascarpone Pasta Sauce 350g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Tomato Grana Padano & Mascarpone Pasta Sauce 350g is £1.50 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.50 at Sainsbury's.