Freixenet Italian Rosé — 75 cl

As of 1 Oct 2026, Freixenet Italian Rosé 75 cl is cheapest at Asda at £12.36 (£16.48/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £8.50 at Asda (15 Jul); highest: £12.36 — currently £12.36 at Asda. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£8.50
Average
£8.51
Highest
£12.36
Lowest ever
£8.50 · Jul '26
Highest ever
£12.36 · Oct '26
Trend
Up 45%
45% above average

2 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Freixenet

    FreixenetCheapest

    Freixenet Italian Rosé · 75 cl

    £16.48/1L£12.36Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Freixenet

    FreixenetCheapest

    Freixenet Italian Rosé · 75 cl

    £16.48/1L£12.36Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Freixenet

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Freixenet Italian Rosé 75 cl cheapest?
Asda has the lowest price at £12.36 (£16.48/1 L).
What is the unit price of Freixenet Italian Rosé 75 cl?
Priced per 100ml. Asda offers the best value at £1.65/100ml.
What is the lowest price ever for Freixenet Italian Rosé 75 cl?
The lowest price OpenOrder has recorded for Freixenet Italian Rosé 75 cl is £8.50 at Asda (15 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £12.36 at Asda.