Tesco Cherry Tomatoes — Standard
As of 30 Sept 2026, Tesco Cherry Tomatoes Standard is cheapest at Tesco at £1.00 (£3.33/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.62 at Tesco (30 Sept); highest: £1.97 — currently £1.00 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.25/100g
- Average
- £0.30/100g
- Highest
- £0.30/100g
Tesco · StandardNow£0.25/100gAll-time low
Sainsbury's · 300gNow£0.27/100gLow
Sainsbury's · 500gNow£0.27/100gLow
Asda · kgNow£0.32/100g
Tesco · StandardNow£0.33/100g
9 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | Standard | £0.62 | £0.25/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 300g | £0.89 | £0.27/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 500g | £1.35 | £0.27/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | kg | £0.97 | £0.32/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.00 | £0.33/100g | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 420g | £1.40 | — | In stock | 30 Sept | |
| Asda | Standard | £1.97 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

- 2

- 3
- 4

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tesco Cherry Tomatoes Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £1.00 (£3.33/1 kg).
- What is the unit price of Tesco Cherry Tomatoes Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.33/100g.
- What is the lowest price ever for Tesco Cherry Tomatoes Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Cherry Tomatoes Standard is £0.62 at Tesco (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.00 at Tesco.
