John Smith's Extra Smooth Ale — 10 x 440ml
As of 1 Oct 2026, John Smith's Extra Smooth Ale 10 x 440ml is cheapest at Sainsbury's at £12.25 (£2.78/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £5.55 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £18.00 — currently £12.25 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.23/100ml
- Average
- £0.23/100ml
- Highest
- £0.23/100ml
Sainsbury's · 18 x 440mlNow£0.23/100mlAll-time low
Sainsbury's · 10 x 440mlNow£0.28/100ml
Sainsbury's · 4 x 440mlNow£0.32/100ml
6 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 18 x 440ml | £18.00 | £0.23/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| — | 10 x 440ml | £12.25 | £0.28/100ml | In stock | 1 Oct | |
| — | 4 x 440ml | £5.55 | £0.32/100ml | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is John Smith's Extra Smooth Ale 10 x 440ml cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £12.25 (£2.78/1 L).
- What is the unit price of John Smith's Extra Smooth Ale 10 x 440ml?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.28/100ml.
- What is the lowest price ever for John Smith's Extra Smooth Ale 10 x 440ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for John Smith's Extra Smooth Ale 10 x 440ml is £5.55 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £12.25 at Sainsbury's.


