Tilda Lime & Coriander Basmati Rice — 250g
As of 30 Sept 2026, Tilda Lime & Coriander Basmati Rice 250g is cheapest at Sainsbury's at £1.25 (£5.00/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.00 at Sainsbury's (5 Aug); highest: £1.25 — currently £1.25 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £1.00
- Average
- £1.02
- Highest
- £1.25
23% above average
22 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
Asda
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tilda Lime & Coriander Basmati Rice 250g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.25 (£5.00/1 kg).
- How much does Tilda Lime & Coriander Basmati Rice 250g cost?
- Prices range from £1.25 to £1.25 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.25.
- What is the unit price of Tilda Lime & Coriander Basmati Rice 250g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.50/100g.
- Which supermarkets sell Tilda Lime & Coriander Basmati Rice 250g?
- Tilda Lime & Coriander Basmati Rice 250g is available at Sainsbury's and Asda.
- What is the lowest price ever for Tilda Lime & Coriander Basmati Rice 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tilda Lime & Coriander Basmati Rice 250g is £1.00 at Sainsbury's (5 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.25 at Sainsbury's.
