Napolina Olive Oil Standard — 250ml
As of 30 Sept 2026, Napolina Olive Oil Standard 250ml is cheapest at Asda at £2.73 (£10.92/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £2.73 at Asda (30 Sept); highest: £11.50 — currently £2.73 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.90/100ml
- Average
- £0.90/100ml
- Highest
- £1.30/100ml
Asda · 500mlNow£0.90/100mlAll-time low
Sainsbury's · 500mlNow£0.90/100mlAll-time low
Asda · 250mlNow£1.09/100ml
Tesco · 500mlLast seen 15 Jul£1.30/100ml
7 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Napolina | 500ml | £4.50 | £0.90/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Napolina | 500ml | £4.50 | £0.90/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Napolina | 250ml | £2.73 | £1.09/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Napolina | 500ml | £6.50 | £1.30/100ml | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Napolina | 500ml | £6.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Napolina | 1L | £8.00 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Napolina Olive Oil Standard 250ml cheapest?
- Asda has the lowest price at £2.73 (£10.92/1 L).
- What is the unit price of Napolina Olive Oil Standard 250ml?
- Priced per 100ml. Asda offers the best value at £1.09/100ml.
- What is the lowest price ever for Napolina Olive Oil Standard 250ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Napolina Olive Oil Standard 250ml is £2.73 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.73 at Asda.

