Asda Pasta Salad 500 G — 500g

As of 30 Sept 2026, Asda Pasta Salad 500 G 500g is cheapest at Asda at £2.75 (£5.50/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £2.75 at Asda (30 Sept); highest: £3.25 — currently £2.75 at Asda. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.75
Average
£3.25
Highest
£3.25
Lowest ever
£2.75 · Sep '26
Highest ever
£3.25 · Jul '26
Trend
Down 15%
15% below average

26 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Asda

    AsdaCheapest

    ASDA Pasta Salad 500 G · 500g

    £5.50/1kg£2.75Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Asda

    AsdaCheapest

    ASDA Pasta Salad 500 G · 500g

    £5.50/1kg£2.75Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Asda

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Asda Pasta Salad 500 G 500g cheapest?
Asda has the lowest price at £2.75 (£5.50/1 kg).
What is the unit price of Asda Pasta Salad 500 G 500g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.55/100g.
What is the lowest price ever for Asda Pasta Salad 500 G 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Pasta Salad 500 G 500g is £2.75 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.75 at Asda.