Sainsbury's Picota Cherries — Standard
Lowest recorded price: £1.00 at Morrisons (15 Jul); highest: £4.50. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 10 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.48/100g
- Average
- £0.85/100g
- Highest
- £2.06/100g
11% above average
Asda · 400gNow£0.94/100g
Tesco · StandardNow£2.06/100g
Sainsbury's · StandardLast seen 15 Jul£0.48/100g
Sainsbury's · StandardLast seen 22 Jul£0.78/100g
Sainsbury's · 500gLast seen 12 Aug£0.80/100g
Sainsbury's · 250gLast seen 15 Jul£1.70/100g
13 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Asda | 400g | £3.77 | £0.94/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Forest Feast | Standard | £3.50 | £2.06/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.20 | £0.48/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Sainsbury's | Standard | £1.95 | £0.78/100g | In stock | 22 Julout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 500g | £4.00 | £0.80/100g | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 250g | £4.25 | £1.70/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 300g | £3.85 | — | In stock | 30 Sept | |
| Driscoll's | 250g | £3.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 200g | £2.40 | — | In stock | 5 Augout of date · not compared | |
| Morrisons | 500g | £3.50 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 250g | £1.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
£3.77£0.94/100gBest
Asda · 400g
£3.50£2.06/100g
Forest Feast · Standard
£1.20£0.48/100g
Sainsbury's · Standard
£1.95£0.78/100g
Sainsbury's · Standard
£4.00£0.80/100g
Sainsbury's · 500g
£4.25£1.70/100g
Sainsbury's · 250g
£3.85
Morrisons · 300g
£3.50
Driscoll's · 250g
£2.40
Morrisons · 200g
£3.50
Morrisons · 500g
£1.00
Morrisons · 250g
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
5 brands available
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

- –

- 1

Sainsbury'sPicota · Standard£4.80/1kg£1.20Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury's250g Cherries · Standard£7.80/1kg£1.95Last seen 22 Jul · not compared
Sainsbury'sCherries · 500g£8.00/1kg£4.00Last seen 12 Aug · not compared
Sainsbury'sCherries, Taste the Difference · 250g£17.00/1kg£4.25Last seen 15 Jul · not compared
- 2
- 3

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Sainsbury's Picota Cherries Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sainsbury's Picota Cherries Standard is £1.00 at Morrisons (15 Jul), since we began tracking in Jul 2026.