Nature's Pick Seedless Red Grapes — 0.5kg
As of 30 Sept 2026, Nature's Pick Seedless Red Grapes 0.5kg is cheapest at Aldi UK at £1.29 (£2.58/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.29 at Aldi UK (30 Sept); highest: £2.60 — currently £1.29 at Aldi UK. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.26/100g
- Average
- £0.38/100g
- Highest
- £0.44/100g
Aldi UK · 0.5kgNow£0.26/100gAll-time low
Sainsbury's · 500gNow£0.39/100g
Asda · 1000gNow£0.40/100g
Tesco · 500gNow£0.40/100gLow
Sainsbury's · StandardNow£0.44/100g
Tesco · StandardNow£0.52/100g
24 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nature's Pick | 0.5kg | £1.29 | £0.26/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 500g | £1.95 | £0.39/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | 500g | £2.00 | £0.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 1000g | £2.00 | £0.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.20 | £0.44/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £2.60 | £0.52/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | 500g | £2.20 | £0.44/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Morrisons | 400g | £2.00 | £0.50/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Morrisons | 400g | £2.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 170g | £1.50 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Explore | 400g | £2.40 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1
- 2

- 3
- 4

- 5

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Nature's Pick Seedless Red Grapes 0.5kg cheapest?
- Aldi UK has the lowest price at £1.29 (£2.58/1 kg).
- What is the unit price of Nature's Pick Seedless Red Grapes 0.5kg?
- Priced per 100g. Aldi UK offers the best value at £0.26/100g.
- What is the lowest price ever for Nature's Pick Seedless Red Grapes 0.5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Nature's Pick Seedless Red Grapes 0.5kg is £1.29 at Aldi UK (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.29 at Aldi UK.
