Heinz Spaghetti in Tomato Sauce — Standard
As of 2 Oct 2026, Heinz Spaghetti in Tomato Sauce Standard is cheapest at Tesco at £1.25 (£3.12/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.90 at Tesco (1 Oct); highest: £3.50 — currently £1.25 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.19/100g
- Average
- £0.19/100g
- Highest
- £0.22/100g
Sainsbury's · 4 x 400gNow£0.22/100g
Sainsbury's · 400gNow£0.28/100g
Tesco · StandardNow£0.31/100g
Sainsbury's · 200gNow£0.45/100g
Tesco · StandardNow£0.45/100g
Asda · 4 x 400gLast seen 15 Jul£0.19/100g
26 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | 4 x 400g | £3.50 | £0.22/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 400g | £1.10 | £0.28/100g | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | Standard | £1.25 | £0.31/100g | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | Standard | £0.90 | £0.45/100g | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 200g | £0.90 | £0.45/100g | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 4 x 400g | £3.00 | £0.19/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 200g | £0.90 | — | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 400g | £1.25 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

HeinzBest
AsdaSpaghetti In Tomato Sauce · 4 x 400g£1.88/1kg£3.00Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury'sSpaghetti In Tomato Sauce · 4 x 400g£2.19/1kg£3.50
Sainsbury'sin Tomato Sauce · 400g£2.75/1kg£1.10
TescoIn Tomato Sauce · Standard£3.12/1kg£1.25Clubcard2 for £2.00 · £2.50/1kg
Sainsbury'sSpaghetti In Tomato Sauce · 200g£4.50/1kg£0.90
TescoSpaghetti In Tomato Sauce · Standard£4.50/1kg£0.90
MorrisonsSpaghetti In Tomato Sauce · 200g£0.902 for £1.50
Morrisonsin Tomato Sauce · 400g£1.252 for £2.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Spaghetti in Tomato Sauce Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £1.25 (£3.12/1 kg).
- What is the unit price of Heinz Spaghetti in Tomato Sauce Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.31/100g.
- What is the lowest price ever for Heinz Spaghetti in Tomato Sauce Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Spaghetti in Tomato Sauce Standard is £0.90 at Tesco (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.25 at Tesco.

